Stavebnictví v Česku slábne. Lidé málo staví rodinné domy
Stavební výroba v Česku v únoru klesla meziročně o 4,3 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 procenta, informoval ve čtvrtek statistický úřad. K poklesu podle statistiků přispělo nepříznivé počasí a…
Stavební výroba v Česku v únoru klesla meziročně o 4,3 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 procenta, informoval ve čtvrtek statistický úřad. K poklesu podle statistiků přispělo nepříznivé počasí a vysoká srovnávací základna.
Počet bytů, které stavebníci začali budovat, klesl v porovnání s loňským únorem o téměř pět procent. Počet dokončených bytů naopak stoupl, a to o více než 17 procent. Data přinesl Český statistický úřad (ČSÚ).
Produkce českého stavebnictví narazila v únoru na vysoké základny z předchozího měsíce i loňského února. K poklesu přispělo také horší počasí. „Pokles produkce tlumilo pozemní stavitelství, které se meziročně snížilo o 1,5 procenta, zatímco inženýrské stavby klesly o 14,4 procenta,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Do kategorie pozemního stavitelství spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, zatímco produkce inženýrského stavebnictví zahrnující třeba budování silnic a železnic.
V únoru začala výstavba 3511 bytů, což bylo meziročně o 4,9 procenta méně. „Za poklesem stojí kategorie rodinných domů, kde počty padají již od poloviny loňského roku. Naopak bytových domů bylo zahájeno více, a to především v Praze,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 17,2 procenta na 2678.
„Někteří developeři mění své uvažování. Místo rozprodávání vybudovaných nemovitostí je začínají pronajímat. Reagují tím na situaci, kdy ceny nemovitostí v kombinaci s vysokými úroky na hypotékách v podstatě znemožňují střední třídě, aby si pořídila novou nemovitost. Tímto způsobem mohou developeři přečkat nepříznivé období na realitním trhu a finální rozhodnutí o osudu svých nemovitostí mohou odložit do budoucna,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Stavební úřady vydaly letos v únoru 6006 stavebních povolení, meziročně o 13 procent méně. Orientační hodnota povolených staveb přesto vzrostla o 5,3 procenta na 41,9 miliardy korun.
Průměrný počet zaměstnanců ve stavebnictví meziročně klesl o 1,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců vzrostla oproti loňskému únoru o více než 14 procent.