27. března 2023
Peterová
Ze světa stavebnictví

Dočká se Česko stavebního zákona pro 21. století?

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Přesně těmito slovy by se dalo popsat stavební řízení v České republice, které dlouhodobě patří k nejkomplikovanějším a nejpomalejším na světě. Dvacet…

Zpět na články

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Přesně těmito slovy by se dalo popsat stavební řízení v České republice, které dlouhodobě patří k nejkomplikovanějším a nejpomalejším na světě. Dvacet let se mluví o tom, že je potřeba stavební zákon novelizovat. Sedm let probíhají diskuse, návrhy a přípravy. Jaký je tedy aktuální stav? Dočkáme se konečně změny k lepšímu, nebo si můžeme o efektivnějším stavební řízení nechat jenom zdát?

Je všeobecně známo, že na stavební povolení se v České republice čeká opravdu dlouho. Podle žebříčku Doing Business, kterým Světová banka hodnotí délku stavebního řízení ve 190 zemích světa, se tuzemsko opakovaně umisťuje na spodních místech. Z výpočtů výzkumníků vyplynulo, že vyřízení stavebního povolení v Česku trvá průměrně 246 dní. Realita je však podle tuzemských expertů ještě horší. V Praze dokonce developeři hovoří až o deseti letech.

Změnit to má nový stavební zákon, a to především do něj zahrnutá integrace dotčených orgánů státní správy. Tedy princip „jedno povolení a jedno razítko na jednom úřadě“. Podaří se to? Pozvání ke kulatému stolu přijali místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, předseda České komory architektů Jan Kasl, zástupce iniciativy CityDeal Ondřej Boháč, ředitel Asociace developerů ČR Tomáš Kadeřábek a viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Zdeněk Soudný.

Diskusi můžete sledovat ve čtvrtek 2. března 2023 od 10:00 na webu ČTK ceskenoviny.cz a Facebooku ČTK, dále na kanálu YouTube a webech iDNES.cz, novinky.cz a TÝDEN.cz. Pro ty, kteří nebudou moci sledovat čtvrteční přímý přenos, bude po jeho odvysílání k dispozici záznam jak na ceskenoviny.cz, tak na YouTube.