14. července 2023
Peterová
Ze světa stavebnictví

Modernizace stavebnictví: Jak nám pomáhají drony

Ptačí perspektiva je využívaná napříč obory. Dostupnost dronů změnila filmový průmysl, domácí video, mapování pozemků realitními makléři a pomalu proniká i do stavebnictví. K čemu nám vlastně jsou a můžeme…

Zpět na články

Ptačí perspektiva je využívaná napříč obory. Dostupnost dronů změnila filmový průmysl, domácí video, mapování pozemků realitními makléři a pomalu proniká i do stavebnictví. K čemu nám vlastně jsou a můžeme je využít pro zefektivnění práce?

Dron, neboli malý bezpilotní letoun, je zařízení, které můžeme ovládat na dálku. S jeho pomocí můžeme fotit, natáčet, sbírat data a mapovat stavební plochy pro 3D modely. Jeho funkce můžeme využívat po celý proces stavby, od plánování po průzkum až po zaznamenání hotového projektu pro marketingové účely, nebo dokumentaci.

Z dronu do BIMu

Pokud chcete vyměřit objem stavby, můžete zvolit klasický postup, a to geodetické metody spolu s GPS. Nebo zvolit dron. Jeho využití zrychluje celý proces, vytváří model během jediného dne, který může být importován do BIM softwaru pro další využití architekty, projektanty i zadavateli.

Alternativa k topografickému 3D modelu není jediným přínosem práce s drony. Drony v průběhu práce na stavbě mohou lokalizovat techniku, zaznamenávat její využití, ale také poruchy a chybné použití, které ihned reportují pověřeným osobám. Do budoucna je pravděpodobné, že drony budou využívané k dohledu a řízení přístrojů bez obsluhy.

Dohled odkudkoliv

Dohled pomocí dronů nekončí u sledování poruch. Pro klienty a investory je zásadní mít přehled o pracovním procesu. Díky dronům mohou kdykoliv „navštívit“ stavbu on-line a rovnou z ptačí perspektivy. To vede ke snížení komunikačních problémů a snižuje pravděpodobnost reklamací do budoucna. Podobně to funguje i v rámci týmu stavařské společnosti, která má jednoduchý přístup ke všem vizuálům a datům.

Data i bezpečnost práce

Každý stavební projekt je náročnou operací, která zahrnuje spoustu vstupních informací, plánů, neustálé komunikace a plánování lidského i materiálního kapitálu. Proto jakýkoliv nástroj, který sbírá potřebná data zefektivňuje celý průběh. Kromě toho vede k větší bezpečnosti práce.

Na mnohých stavbách se dostaneme do situace, kdy potřebujeme zmapovat místa, která nejsou bezpečně dostupná pro člověka – třeba ztrouchnivělou střechu. Místo toho, abychom ohrožovali zaměstnance a kontraktory, vyšleme dron. Zároveň dron můžeme využít i k tomu, abychom takové nebezpečné oblasti identifikovali předtím, než se kdokoliv vystaví riziku.

Drony se pomalu stávají součástí staveb v ČR i v zahraničí. Jejich plný potenciál teprve objevujeme a v dalších letech očekáváme vývoj samotných dronů i podporujících softwarů. Pokud se pohybujete v oboru stavebnictví a hledáte nové příležitosti, doporučujeme jejich vývoj pečlivě sledovat. Možná objevíte další velkou příležitost.